Бібліотека-філія №17 с.Нижні Петрівці

Бібліотека-філія №17 с.Нижні Петрівці

Основними напрямами національної політики в Україні, окрім відродження українського етносу, забезпечення етнокультурної самобутності української нації, є розвиток культур корінних народів та національних меншин, які живуть на території держави. На це націлює стаття 11 Конституції України та закон України «Про національні меншини в Україні».

Буковина – чарівний куточок землі, закосичений водограєм Черемошу, Дністра та Сирету. З давніх-давен на цій благодатній землі жили в мирі, злагоді та взаємній шані люди різних національностей : українці, румуни, євреї, поляки, чехи, угорці, росіяни, молдовани та інші, які своїм розумом, культурою, традиціями та повсякденною працею збагачували край. Сторожинецький район унікальний в плані міжнаціональних стосунків. Тут проживає 57% українців, 36% румунів, 3% росіян, 2% поляків, 2% молдован та представників інших національностей.

Село Нижні Петрівці займає територію 5002 га. У 1350 дворах проживають 3900 мешканців. Крім румун тут живуть поляки, українці, росіяни ( всього 8 національностей ). Найбільшим надбанням Нижніх Петрівців є його люди. Село має чим пишатися, адже нижньопетрівчан знають не тільки у районі та області, але й на теренах України та у всій європейській спільноті. Нижньопетрівецька багатонаціональна родина живе у мирі та дружбі і може показати гідний приклад буковинцям. Уміють тут і працювати , і відпочивати. А сприяє цьому культурно-освітній заклад села – бібліотека, завідуючою якої, більше як 30 років працює Марія Василівна Штефуряк та провідним бібліотекарем Олена Іллівна Кльоц, яка присвятила цій роботі 25 років. Працівники досвідчені, справжні фахівці своєї справи, відповідальні, вболівають за підняття престижу своєї установи у селі. Фонд бібліотеки-філії № 17 налічує понад 7300 книг, а обслуговує більше 1000 читачів.Центральна бібліотека тісно співпрацює з хутірською бібліотекою, яка обслуговує хутір Аршиця, де компактно проживають поляки, а також з польським товариством імені Міцкевича, румунським товариством імені Емінеску, місцевою школою, будинком культури та місцевими народознавцями. Бібліотека , як важливий центр духовного життя села, використовує різноманітні форми роботи, об’єднує громадськість і стає своєрідною територією толерантності у спілкуванні між окремими особами, соціальними, релігійними, культурними та мовними об’єднаннями краян, що надзвичайно важливо для нашого району.

Вивчення історії краю, популяризація культурних надбань і цінностей, традицій і звичаїв народу є одним із основних завдань бібліотеки. Майже три роки при бібліотеці діє клуб за інтересами «Ілінкуца», метою якого є популяризація літератури з народознавства, історії румунської спільноти села, традицій і звичаїв села. Члени клубу мають багатий репертуар обрядових пісень, танців, гуморесок, з якими виступають перед читачами бібліотеки та мешканцями села на «Різдвяних зустрічах» та «Пасхальних святах». Засідання клубу проводяться в різноманітних формах : літературні вечори, диспути, літературні читання, огляди літератури,вікторини.

Характерним стало проведення свята рідної мови, в якому приймають участь викладачі школи, місцеві народознавці, фольклористи, працівники будинку культури, представники товариства імені Емінеску. Неменш цікавою була експрес інформація «Народознавча веселка», яка присвячувалась весняним звичаям румунів Буковини, а також зустріч за круглим столом «Страви на кожен день», диспут «Віра в прикмети корисна для нервів». В теплій, дружній атмосфері пройшов літературний вечір – портрет присвячений 50-річному ювілею місцевої поетеси, фольклориста, народознавця, Елеонори Скіпор. На якому були присутні працівники ЦРБ та бібліотекарі інших румуномовних сіл.

Особлива увага приділяється іміджу бібліотеки, який створюється актуальною наочністю. Назви книжкових виставок та тематичних поличок написані українською та румунською мовами. Постійно діюча книжкова виставка «Краю мій , тобі моя любов» розкриває теми : «Сторінки історії краю» (відмічаються визначні дати в історії краю); «Стежками Буковини», «Митці краю».

Село Нижні Петрівці надзвичайно багате видатними людьми. Є серед них поети, фольклористи, народознавці, прозаїки, які вже мають певні творчі здобутки. Тому цілком природньо, що їхні книги і матеріали з періодичних видань знайшли своє місце на книжковій виставці «Творчість наших земляків». Це – Іван Попеску, Ілля Попеску, В.Змошу, Е.Скіпор, Є.Богданюк, В. Піцу-Скіпор. Також тут можна знайти інформацію про односельчан «Наші односельчани – наша гордість», «Відкрий для себе рідне село».

Виставка-розповідь «Дві перлини нашої літератури» розповідає про велетнів української та румунської літератури:

–       «Завжди живий М. Емінеску»;

–       «Великий син українського народу (Т.Г. Шевченко)»;

28 серпня 2010 року с. Н. Петрівці святкувало свою 400-ту річницю від дня заснування. Серед гостей були представники обласної та районної влади, голова міжрегіонального об’єднання румунської спільноти України, народний депутат України Іван Попеску та відповідальний секретар міжрегіонального об’єднання румунської спільноти України, депутат обласної ради Ауріка Божеску.

Румунською, українською та польською мовами вели святкову програму «Колиска мого дитинства» художній керівник етно-фольклорного ансамблю «Мугурєл» Наталія Кльоц та активний читач бібліотеки Казимир Ваврич.

У рамках святкування села відбувалась і конференція «Історія та сучасність Нижніх Петрівців». Факти з історії, культури та сучасності населеного пункту навели доктор філологічних наук, доцент Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича, автор більше ста наукових праць І.В.Попеску, місцевий фольклорист, директор краєзнавчого музею села Г. Змошу, голова філії товариства румунської культури імені М. Емінеску  І.І. Костинян, голова філії товариства польської культури імені А. Міцкевича, бібліотекар хутора Аршиця, керівник фольклорного ансамблю «В’янечек» М.Б. Малицька, директори Нижньопетрівецьких шкіл №1 та №2 І.Г. Змошу та Г.І. Пожога. А місцева фольклористка Елеонора Скіпор представила на розсуд глядачам свою нову книгу «Мої рідні Нижні Петрівці», приурочену 400-ій річниці заснування села. У ній йдеться про історію та культуру, видатних людей, творчі колективи та установи населеного пункту, вміщені й гімн села, пісні та вірші місцевих авторів (у тому числі членів літературного клубу «Початківці», що діє при бібліотеці-філії № 17).

Головою організаційного комітету цього святкування була депутат сільської ради, провідний бібліотекар сільської філії О.І. Кльоц.

Читачі бібліотеки мають змогу не тільки бути глядачами, приймати участь у масових заходах, а й гарно відпочивати в бібліотеці. Для цього тут організовано куточок «В годину дозвілля», де можна пограти в шашки та ознайомитись з матеріалами папок-досьє «Поради до часу», «Цікаво знати», «Жіночі історії» та інші. А куточок «Умілі руки» представляє вироби народних майстрів села та роботи членів клубу за інтересами «Ілінкуца», вишиті у румунському народному стилі.

Одним із важливих напрямів своєї діяльності бібліотека вважає формування краєзнавчого фонду. В сучасних умовах він поповнюється за рахунок подарованих книг місцевими авторами та матеріалами із періодичних видань, ксерокопіями та фотокопіями. Інформацію про наявні видання цієї тематики розкриває довідково-бібліографічний апарат бібліотеки: АК, СК та краєзнавча картотека, де виділені відповідні рубрики – «Відкрий для себе рідне село», «Наші односельчани – наша гордість», «Творчість наших земляків».

Працьовиті, скромні сповнені життєвої мудрості люди нашого краю надзвичайно схожі й водночас зовсім різні. Вони різняться культурою, мовою, релігією, звичаями. Та це не заважає їм співіснувати і не тільки зберігати віками свої традиції, але й взаємозбагачуватись.

Діяльність бібліотеки с. Нижні Петрівці щодо відродження і популяризації культури румунів та поляків сприяє духовному взаємозбагаченню народів, які проживають в даному населеному пункті, формуванню культури міжнаціонального спілкування, зростанню позитивного іміджу книгозбірні серед місцевої громади.

IMG_2081 IMG_2083 IMG_2084 IMG_7833 IMG_7834 IMG_7840 гром слух Н.Петрівці 1 гром слух Н.Петрівці 2

Вгору
Перейти до панелі інструментів