Бібліотека-філія №38 с.Михальча

Бібліотека-філія №38 с.Михальча

Є села, що вриваються в нашу пам’ять стрімко і знані чимось одним. Про Михальчу цього не скажеш. Село Михальча розвивається поступово, але саме воно несе на собі образ особливої своєрідностіі є порівняно невелике, хоча до центральної садиби відносяться ще три села – Дубово, Спаська, Заволока.

Природа його надзвичайно цікава і різноманітна: є тут рівнини, пагорби і ліси. Прикрашає село річка Коровля. Милують око мальовничі краєвиди. Село славитися родючими полями, рясними садами, працьовитими людьми. Тут живуть добрі, дружні і талановиті люди, які все вміють: ростити багаті врожаї, виготовляти килими, вишивати сорочки та кіптарі. А які тут задушевні пісні, неповторні танці, чудові народні перекази, місцеві звичаї та обряди! Серед чудового розмаїття села варто виділити осередок інформації, культури та освіти – Михальчанську сільську філію Сторожинецької ЦБС, яку очолює Гончарюк Сільвія Танасівна. Бути бібліотекарем – справа усього її життя. З дитинства любила книги, намагалася донести почуте та прочитане і цьому присвятила понад 40 років.

Багато заходів проводить бібліотека для збагачення духовного життя своїх користувачів, але найвдаліше з них по популяризації літератури з народознавства, краєзнавства, про історію нашого народу, нашого краю, його мови, звичаїв, побуту.

Михальчанці мають свої традиції, які споконвіку бережуть і шанують: це батьківська хата, материнська пісня, святий хліб, вишитий рушник, червона калина, дивовижна писанка, вірний своєму краю лелека (який щороку прилітає до свого гнізда). Маючи такі прекрасні символи, михальчанці бережуть від забуття свої пісні і душу, свою історію і родову пам’ять.

Всі ці обереги бібліотекарі намагаються популяризувати у своїх заходах. Одним із найбільш значущих стала зустріч з народною майстринею Васкул Любов’ю Василівною, учасницею 6-ти персональних виставок у Чернівцях. Роботи представлені на зустрічі поєднували духовну, світську та побутову тематику: ікони, пасхальні накидки на кошики. Серед них можна було побачити такі вишиванки, як «Ісус Христос в Гетсиманському саду», «Свята Трійця», «Матір Божа», а також вишиті пейзажі, серветки, рушники, сорочки, портрети тощо. Любов Василівна представила на заході частину своїх робіт, а всього їх у неї до 400, з них 80 – релігійні образи та пасхальні рушники.

Незабутнє враження на односельчан справила зустріч з прекрасною людиною, чудовою матусею, дружиною, бабусею – Чоботар Наталією Михайлівною. Вона співала пісні, читала свої вірші. Голос її ніжний, співучий впадає в душу. Самобутня поетеса пише вірші, співає пісні про рідний край, своє село, рідну хатину, та дітей.

Бібліотека спільно з клубом, школою, громадою села докладає багато зусиль, щоб популяризувати звичаї традиції села. Цьому були присвячені вечорниці «Ой не ріж косу», «Вийся віночку гладко». Адже в селі вважалося, що найкращою оздобою голови дівчини є віночок, який захищав дівчину від напасників. Колись давно в Михальча дівчата виходили заміж і вдягали вінок з «Кодами», вдягали «ріклю» (спідницю у зборки з мереживом). Віночок завжди символізував дівочу честь, чистоту і порядність. Про таїни цих традицій села розповіла знавець обрядів Гончарук Євгенія Леонтіївна.

Завдяки проведенню майстер-класу «Як народжується диво» молодь села і всі бажаючі мали змогу долучитись до вікових народних ремесел: вишивки, писанкарства, різьбарства, які представила родина Кострибів (від батьків до правнуків). Це працьовита і шанована сім’я. Без цієї родини село багато чого втратило б. Величезне розмаїття узорів та кольорів можна було побачити на вишитому вбранні, адже півсела жінок, чоловіків ходять у вишитих сорочках, блузках, кіптарах виготовленими руками Ганни Костриби. Своїм досвідом вишивальниця часто ділиться на заняттях гуртка «Вишивання», що діє при бібліотеці. На Великдень її дочка Тетяна Костриба розмальовує такі писанки, що аж дух захоплює, коли дивишся на ту красу. А як співають Костриби, то чути аж на толоку до Кам’яної. Шанує ця сім’я усе українське, національне, дотримується старих звичаїв і традицій. Тому і програма дійства «Від роду до роду» складалась з виставки вишиванок, виконання старовинних пісень, кваліфікованих порад досвідченої вишивальниці Ганни Костриби та писанкарки Тетяни Костриби.

Окремо хочеться сказати про роботу клубу за інтересами «Юні народознавці», з учасниками якого бібліотека організовує всі масові заходи, виставки народної творчості, екскурсії, краєзнавчі уроки. Збираються спогади старожильців села, організовуються фольклорні краєзнавчі експедиції «Оживають народні традиції», «Пишемо історію села разом». Послугами бібліотеки користується 624 читачів. І для кожного з них Сільва Танасівна стала порадником по задоволенню читацьких потреб та інтересів.

Краєзнавчий фонд бібліотеки становить 250 примірників, який доповнюється тематичними папками-досьє «Мій родовід», «Історії забуті сторінки», «Пісні мого села», «Легенди рідного краю», змістовну інформацію вміщують в себе книжково-ілюстровані виставки «Люди мого села – окраса Буковини», «Православні свята на Буковині», «Буковина – зелена гілка України», «Відомі люди с.Михальча» (про митців, умільців села). Фотоальбом «Будні і свята бібліотеки» доповнює пізнавальним змістом дозвілєву роботу бібліотеки.

Формування бібліотечного фонду та його популяризація неможливі без копіткої роботи над створенням, поповненням краєзнавчої картотеки, де особливої уваги надається розкриттю матеріалів по краєзнавчому народознавству (про місцевих діячів, митців, письменників, чиє життя та діяльність пов’язані з селом Михальча), регулярно відкриваються нові рубрики «Наш край: щоденний ритм життя», «Сторінки історії розповідають», «Народні звичаї та свята Сторожинеччини». Бібліографічна база з питань краєзнавства відображає практично всі наявні документи про область, район, село.

Спільними зусиллями бібліотекарів, культпрацівників села на базі бібліотеки с.Дубово (провідний бібліотекар Штеган Олена) було проведено виїздне літературно-мистецьке свято «Сузір’я талантів» – зустріч з талановитими, творчими людьми села. Глядачами свята були бібліотекарі району та місцеві жителі. На цій зустрічі презентувала свою книжку «Цвіте моє село під небом України» вчителька ЗОШ с.Спаська Людмила Пинтилюк. Побачила світ ця збірка завдяки фінансовій підтримці сільської ради. Увазі користувачів запропонувала свій творчий доробок домогосподарка с.Дубово Корнута Наталія Михайлівна, яка написала понад 300 віршів високого ґатунку, представили свої витвори народна вишивальниця Ватрич Марія та молоді майстрині по бісеру студентки університету Васкул Надія та Чипишко Світлана. А бібліотекарі організували книжково-ілюстровану виставку «Духовна світлиця Буковини», складовою частиною якої була творчість місцевих авторів, адже цікавим є той факт, що з селом пов’язана доля багатьох талановитих людей краю: Лаврук Т.В., Левіна Л.В., Мосяндз Т.М.

Бібліотекарі села намагаються урізноманітнити форми популяризації краєзнавчих заходів. З цією метою був проведений експрес-калейдоскоп «Народознавча веселка» на базі бібліотеки с.Спаська (Михальчанська сільська рада). Провідний бібліотекар Гончар Єлизавета Василівна побудувала цей захід так, щоб учасники отримали максимально повну інформацію про звичаї та традиції краю. А творча співпраця з вчителем народознавства Волосівською П.І. допомогла представити місцеві матеріали про звичаї та побут села, учні школи прийняли участь у вікторині на знання обрядів рідного краю та представили свої творчі роботи.

Бачимо, що спільними зусиллями бібліотекарів, культпрацівників, вчителів, громади села багато зроблено для збереження, вивчення історії та культури рідного краю, сімейних традицій і звичаїв. Але в планах бібліотекаря та краєзнавців створення музею села для збереження духовної та матеріальної культури. В творчому задумі Сільвії Танасівни – гарний сучасний ремонт бібліотеки.

Михальча фото

Вгору
Перейти до панелі інструментів